Anla Mona Rosa

Çar, Oca 4, 2012

Hâmiş

Biz lisede iken Sezai Karakoç üstad’ın Mona Rosa isimli meşhur şiirini sarı, teksir kağıtlarına, el yazımızla yazarak çoğaltırdık. Bir yasağın aralanışı gibi heyecanlandırırdı bizi bu şiir. Sanki bir gize şahitlik ediyor, bir sırrı paylaşıyor, varsa bir kabahate ortak oluyorduk. Bazen okurken kendimize göre değiştirdiğimiz mısralar olmuyor değildi. Geyve yerine şehrimiz, ilçemiz yerini alıyordu şiirde. Ama o kadardı. Ötesine gitmiyorduk. Bir şiirin potasında erimek nasıldır, onu biliyor, onu yaşıyorduk. Çok aşk şiirleri biliyorduk da tıpkı bizim aşklarımız gibi “karşılıksız” olanının ete kemiğe büründüğü bu şiiri daha bir çok seviyorduk.

Gençlik bize veda edip ömür denen basamakta yol aldıkça etrafında efsaneler yaşatılan Mona Rosa, kekremsi tadıyla ilk gençlik çağlarımıza taşırdı bizi. Bizim için ne Muazzez Akkaya idi bu şiir ne Sezai Karakoç. Mona Rosa bize, bizi hatırlatan, bizden olan bir şiirdi ve elbet yağmurlardan sonra büyüyordu başaklar, elbet en güzel türküyü bir kurşun söylüyordu.

Zaman içerisinde bazı haber metinlerinde Muazzez Akkaya’nın yaşadığı, şiirden ve üstaddan habersiz olduğu vs. dile getirildi. Sanki bir sır deşifre ediliyordu. Israrla sordular, ısrarla gündemde tuttular. Ama hepsi “zan” üzerineydi. Bugün her yerde yerel bir medya kuruluşunun Muazzez Akkaya ile yaptığı röportaj vardı ve olabildiğine gerçek duruyordu.

Okumadım. Neler sorulduğunu, nasıl cevaplar alındığını hiç merak etmedim. Hatta böyle bir röportajın niçin yapıldığını dahi anlamadım. Ortada aşikâr bir durum var: “Aslolan şairin aşkıdır, hangi kadına aşık olduğu değil.

Üst Not: Hayatı çok önemsemeyen, her şeyi mümkün olduğunca “dalga“ya alan, ısrarla ve inatla mes’uliyetten kaçan gençlerin baktım ki Mona Rosa’ya rağbetleri var, yürekleri şiire akıyor, şiir onlara da sesleniyor. Sezai Karakoç yakalarından yakalıyor zamane gençlerini. Bu damar kurumaz dedim. Ne bileyim acayip mutlu oldum. Gençlerin bir şeye değer verdiğini görmek kadar Üstad’ın mümbit ırmaklarla akıyor olmasına şahitlik keyiflendirdi beni.

Anla Mona Rosa ben bir deliyim.

,

3 Responses to “Anla Mona Rosa”

 1. mechul x Diyor ki:

  bu kadar duyarsız olmalarını okumayın boşverin,
  mono roza’nın anlamı değişmesin zihinlerinizde okumayın boşverin…

  Cevapla

 2. tekinerhoca Diyor ki:

  Kıymetli hocam kaleminize ve yüreğinize sağlık…

  Cevapla


Yorum Yaz