Bildiğimiz Kıssa ve Fakat…

Çar, Eyl 16, 2009

Kuyu

Sezai Karakoç’un ” Gökte yapılıp yere indirilen şehir” dediği Kudüs‘e gitmeli tez zamanda.

Sonra Şam ve mutlaka Halep iyi bir rehber eşliğinde gezilmeli. Mümkünse gitmeden önce Taha Kılınç’ın Şam Kitabı tekrar okunmalı. Hakan Albayrak ile bir araya gelmeli, O’nun sonsuz enerjisinden istifade etmeli ve bir de Kahire’ye uzanmalı yola çıkmışken.

Mısır demişken Ashab-ı Kehf’in yönetmeni Farajullah Salahshur‘un Hazreti Yusuf (Joseph,The Prophet) (Yousef Payambar) filminden haberiniz var değil mi? Ramazan münasebetiyle bir kanalın gündüz kuşağında “dizi” olarak yayınlanıyor. İzleyenler için mesele yok ve fakat bilmeyenler için şunları fısıldayalım:

Bütün insanlar için Kur’an’da anlatılan en güzel, en etkileyici ve en dramatik hikayelerden bir hikaye,

Yusuf rüyasında olan bir yıldızın, güneş ve ayın kendisine secde ettiklerini görür. Babası Hz. Yakub ona “bu rüyayı sakın kardeşlerine anlatma der” ama kardeşler hem rüyayı hem de rüyanın yorumunu duyunca kıskançlık ateşiyle yanmaya başlarlar. Yusuf’u Kenan ülkesinde bir kuyuya atarlar. Yusuf’la, Yusuf’un güzelliğiyle kuyu bir gül bahçesine dönüşür. Kardeşleri gömleğini de kana bulayarak, “Yusuf’u kurt kaptı” diye babalarına yalan söylerler ama Yakub inanmaz ve Yusuf’u beklemek için kendine bir kulübe yapar. Hüzünler kulübesinde Yusuf’un ayrılığıyla Yakub’un gözlerine uyku yürümez… Uyku rüya olur… Gözlerine ak düşer. Kuyunun yanından geçmekte olan bir kafile Yusuf’u bulur ve inlanların köle olarak alınıp satıldığı Mısır’a Piramitler ülkesine, satmak üzere götürür. Orada az bir fiyatla onu mısır Azizi’ne satarlar. Aziz Potifar da onu eşi Züleyha’ya hediye eder. Hediye edilmek üzere satın alınan semavi bir köle!

Bildiğiniz kıssa. Ya film?

Bence seyredilmeli. Bazı çok gereksiz dialoglara, tekrarlara rağmen Hz. Meryem gibi, Ashab-ı Kehf gibi çok başarılı bir yapım… İsrailiyat ile içiçe filmleri gördükten sonra zemzemle yunmuş yıkanmış gibi duruyor bu yapımlar…

Sihaşör tez zamanda bir de Hz. Musa filmi çekmeli.

Yorum Yaz