Changeling

Per, Ara 22, 2011

Hikâyat

Bir anne. İş dönüşü evde bulamadığı 9 yaşındaki oğlu. Çaresizlik. Mücadele. Resmi kurumların soğuk yüzü ve aklı hastanesine kadar uzanan iftira ve zorbalık… Yaşanmış bir hikayeden alındığı ifade ediliyor filmin senaryosunun. Burnumuzun dibinde, Amerika’da, Çin’de… Her an, her yerde karşımıza çıkabilecek ve anne baba olarak mahvımıza sebep olabilecek “kayıp çocuk” hikayesi…

Angelina Jolie (anne) rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Bizi, Tom Raider’de köpekbalığına yumruk atarak güldürürken Changeling ile hüzünlendirebileceğini düşünmemiştik doğrusu. Bir anne nasıl dağılır yavrusu gidince; bir anne nasıl dik durur ve inat eder yavrusu için film boyunca etimize dokunan gerçekler oluyor.

Los Angeles, Mart 1928: Genellikle çalışan sınıftan insanların oturduğu banliyö kesimlerinden birindeyiz. Telefon operatörü olarak çalışan anne Christine Collins (Oscar ödüllü Angelina Jolie), güzel bir cumartesi sabahında işe gitmek üzere evden ayrılırken dokuz yaşındaki oğlu Walter ile vedalaşır. Akşam evine döndüğünde her ebeveynin en büyük kabusuyla yüz yüze gelir: Biricik oğlu ortadan kaybolmuştur.

Polis tarafından çok yoğun bir arama çalışması başlatılır. Ancak küçük Walter hiçbir iz bırakmadan ortadan yok olmuştur. Aradan beş ay geçtikten sonra polisten haber gelir. Christine’in oğlu olduğunu iddia eden bir çocuk bulunmuştur. İtibarını kurtarmak isteyen polis, anne ile oğlunun kavuşmasını medya önünde bir halkla ilişkiler etkinliği gösterisi olarak organize eder.

Yüzlerce polis, gazeteci, fotoğrafçı arasında adeta serseme dönen Christine, getirilen çocuğu evine almaya ikna olur. Ancak yüreğinin derinliğinde kendisine getirilen çocuğun oğlu Walter olmadığını bilmektedir.

Ya oğlu?

Filmi başarıya götüren Clint Eastwood imzasına ayrıca dikkat çekmek istiyorum. 2 saatlik bir filmde polis şefi ile aklı hastanesindeki doktora nefretimizin yüz sebebi de usta yönetmenden başkası olamaz.

Film bittikten sonra kalkıp elinizi yüzünüzü yıkayın kendinize gelebilmek için. Sonra çocuklarınız varsa sebep uydurun ve bağrınıza basın. İyi gelecektir.

, ,

Yorum Yaz