Erciyes’ in Gözleri

Cts, Şub 13, 2010

Kuyu

Yeni yetmeliğim sırasında, adına şiir dediğim kırıntılar doldururdu defterlerimi. Şiir sayesinde aşardım saniyeleri asırlaşan saçma derslerin mânâsızlığını. Ne hayallerim varmış! Rumuz kullanmak adetti galiba. Benim de kendime yakıştırdığım bir rumuzum vardı: Sessiz Dağ. Amma sembolistmişim.

Kayseri, öğrencilik yıllarının en müstesna yemeği, yumurtayı pişirdiğim düz bir tavayı andırır. Tıpkı Konya gibi. Şehri çevreleyen sıradağların yerleşime sunduğu Mimarsinan, Talas, Hisarcık veya Erkilet gibi yerlerden Kayseri’yi temaşa eyleyen birisi, benzetmeyi daha iyi anlayacaktır.

Yine eskiden adetti; odaların boş ve anlamsız duvarlarını geyik veya Kâbe motifli halılarla süslemek. Şimdi o da kalmadı.
Şehir: Azamet ve kibir. Apartmanlar: Kalabalık ve kir. Eski evler tıptı duvar halıları gibi siyah – beyaz filmlerde. Tel örgülerin gerisinde ve alabildiğine ortasında şehrin “değişimi” seyrediyoruz. Bizim pencereden bakınca diyor annem, göremeyeceğin yer yoktu. Erciyes’e bakar ve anlardık havanın nasıl olacağını.” Bugün, perdeleri sıkı sıkıya kapatıyoruz. Karşı apartmanın balkonları, pencereleri evimizin içinde.

Yüksek ve çirkin binaların caddelerle deşilen karınlarından görünen Erciyes, odamdaki duvar halısını andıran ilk dağdır benim için. Gözlerimi açtım ve Erciyes’i gördüm. Sinan gibi. Yüreğimi açtım ve yüreğine buyur etti. O’na baktıkça içimi bir heybet, bir vakar kaplar. Öfkelensem bir karşılık bulurum Erciyes’te, sevinsem başka bir karşılık…

Ya akşamın ilk karanlığı ya bir kış günü şehrin üzerine zehir tül perdesini atınca, karlı zirvesiyle Erciyes gelinlik giymiş bir Türkmen gelini andırır. Başındaki aklarla pir-i fânidir Erciyes.Geçmişe bakar, gözleri dolar. Kutlu insanlar, ta uzak çöllerden gelerek Kostantiniyye’ye doğru at sürerler. Sularıyla serinlik, yüreğiyle serinlik katar Erciyes, peşleri sıra esenlik diler, zafer diler. Sancak-ı Şerif’le donanmış ulu bir ordu; İlayı Kelimetullah için cihanın dört yanına muştu taşır, umut taşır, cennet taşır… Gözlerinden akan ırmaklarla rahmet, merhamet taşır Erciyes. Ayakları, elleri prangalanmış olsa da Din-i İslâm-ı Mübin’e kasd etmiş küffara, evladlarını gönderir, öfkesini gönderir.

Ne zaman yüksekçe bir yerden şehre baksam, hayıflanırım. Ah derim, Erciyes’in gözleri olsa bende, gördüklerini görebilsem, duyduklarını duyabilsem!

Başı kar, rüzgar, ihanet ve celallik ile pürmelal, etekleri tevazu ve teslimiyet ile sımsıcak dağlar… Allah’ın âyetlerinden bir ayet, Erciyes.

8 Responses to “Erciyes’ in Gözleri”

 1. Aynur Yavuz Diyor ki:

  Bir yeni yetmenin kullandığı rumuzdan bile anlaşılırmış demek ki nasıl bir yüreğe sahip olduğu; sessiz dağ.valla daha ne olsunmuş.
  Aynı damarlardan, Anadolu’nun havasından suyundan beslendiğinizden, azıcık da nostalji ruhunuza işlediğinden olacak ki ne zaman bir Kani Çınar yazısı okusam ister istemez bir Ahmet T. Alkan düşüyor akla.
  O da öyle bir anlatır ki dağları tası tarağı toplayıp dağları mesken tutasınız gelir..

  Cevapla

 2. Kâni Çınar Diyor ki:

  Efendim mahcup ediyorsunuz. Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Selamlar…

  Cevapla

 3. Aynur Yavuz Diyor ki:

  çocuklara isimlerini belirtmeden bir şeyler yazdırdığımda kullandıkları rumuz ile krakterlerinin ve derinliklerinin de epeyce bir benzeştiğini gözlemliyorum zaman zaman. Şimdinin çocukları ya “sessiz aşık” ya “gizli sevdalı” ya da kırmızımsı sevgi pıtırcıkları:)
  gerçi sizin yeniyetmelik dediğiniz yaşlar nerelere tekabül eder bilemiyorum ama “sessiz dağ” yeniyetme bir şair için oldukça iyi(:
  bu yüzden mahçup olmayınız efendim abartı bir kelam etmedim..
  Bizden de selamlar..

  Cevapla

 4. Ali Özkanlı Diyor ki:

  Yüreğinizin güzelliğini satırlara nakşetmişsiniz.

  Yüreğiniz ve kaleminiz sağ olsun efendim.

  Selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

  Rabbime emanet olunuz.

  Cevapla

 5. fevziye Diyor ki:

  Saygıdeğer hocam çok güzel latifelerde bulunmuşunuz erciyes için lakin erciyesten bahsederkn hacılardan bahsetmemişiniz, hisarcık erkilet derken hacıları göremedim bir yanım eksik kaldı 🙂 🙂

  Cevapla

 6. Erciyes Diyor ki:

  Erciyes güzel de “yılbaşı geceleri” olmasa…

  Cevapla


Yorum Yaz