Gâve (kâve)

Sal, Oca 12, 2010

Yalnız Ölümler

Efsane kahramanı. İran hükümdarlarından zulmüyle şöhret yapmış olan Dahhâk’e karşı isyan ederek onu tahtından indirip yerine adaletiyle ün kazanan Feridûn’un geçmesini sağlayan demirci.

Rivayete göre zalim Dehhak yakalandığı bir hastalık yüzünden günde iki çocuk beyni yermiş. Padişaha çocuk toplayan saray adamları memleketin her tarafını dolaşır ve gereken çocukları getirirlermiş. Günün birinde sıra demirci Gâve’nin çocuğuna gelince, demirci bütün halka yapılan bu zülme dayanamaz, dükkanında kullandığı demirci önlüğünü bayrak olarak kaldırıp halkı ayaklandırarak zalim padişahı tahtından indirir. Daha sonra Gave’nin bu önlüğü Derefş-i Kâvyâni adıyla İranlıların milli remzi haline gelir.

Günün birinde sıranın bizim çocuğumuza gelmesi için ne kadar da itaatkar bir tevekkül ile bekliyoruz. Her taraf ve her kanal Dehhak dolu. Korkunun duvarlarına yapışmış titrek bir halde meded ummak ne kötü bir yaftadır boynumuzda. Korkunun korkusu yayılmış dört yana. Boynumuz bir vefa ilmeği ile vuslat umuyor oysa…

Gâve.

Zor yanımız.

, ,

2 Responses to “Gâve (kâve)”

 1. nur zelal Diyor ki:

  Rivayete göre Gâve, daha çok haksızlığa karşı kavga veren güçsüz kişiliği temsil eder ve daima Dahhâk ile birlikte anılırmış.
  Ne ki sonraları İran savaşlarında açılan bayrak kılınmış önlüğü.
  Drefş-i Gâveyânî diyorlarmış adına

  Bir abd-i habeş dehre olur baht ile sultân
  Dahhâk’ın eder mülkünü bir Gâve perişan

  Ziyâ Paşa

  Cevapla

  • Kâni Çınar Diyor ki:

   Hani şair, “cümlenin maksudu bir amma rivayet muhtelif” diyor ya varsın olsun diyorum ben de. Maksad hasıl olsun da varsın olsun…

   Değerli katkınız için teşekkür ederim. Selamlar.

   Cevapla


Yorum Yaz