Hangi makam?

Paz, Ağu 26, 2012

Fildişi Kule

Modernizm yaftalı insan, hangi makamdasın?
Elinde ne var hikmete dair?
Nasıl kaşıyorsun karnını?
Sesin nerede?

Soluna yaslan da dinle beni.

Anlatırlar ki CHP’den ayrılıp Güven Partisi’ni kuran Turhan Feyzioğlu ve arkadaşları Kayseri’de şimdiki Dedeman okulunun yanında halka hitap ederken “Sol” zihniyeti karalamaya, ileri geri konuşmaya başlamışlar. Çerkes şivesi ile Pınarbaşılı bir vatandaş seslenmiş: “Sayın Feyzioğlu, geçen seçimlerde burada “Sol” için bir şeyler dediydin de unuttum bir daha desen…” Maksat belli, daha düne kadar “Sol” ve CHP diye bize sesleniyordun, hayırdır manasına ünleyivermiş.

Feyzioğlu uyanık adam, maksadı anlamış, ne cevap vereceğini tartmış, olmamış. “Benim boğazım ağrıyor, Altmışyedioğlu desin” diye topu savurmuş.

Konuşmaya başlayan Altmışyedioğlu da işin içinden çıkamayınca kenarda duran it oturuşlu bir başka Çerkes imdada yetişmiş.

Bakın a efendiler demiş, Çerkes ağzı ile, ben anlatayım sol nedir?

Sütü küleke çalarsanız mis gibi yoğurt olur, afiyetle yersiniz, yok eğer lazımlığa çalarsanız altı da boktur, üstü de boktur, çaresiz boka batarsınız…

Şimdi de bakalım sevgili doktor sol hikmetin neresinde, sen neredesin?

Ne demek bu?

Şu demek:

Sağına yaslan da dinle. “Din iktidarla işbirliği yaptığı anda erkeksi bir görünüm alır, temel özelliklerini kaybeder… Sağ tatmin olmuşların ideolojisidir. Sığlık tatminden geliyor. Tatmin olduğunu sananların çoğu sığ kimselerdir. Tatmin olmanın getirdiği bir arayışsızlık, bir kuruluk vardır sağda. O yüzden sağ edebiyat olmaz. Sağcılık bir sistem ideolojisi olduğundan, yönetmeye odaklandığından, hep bir iktidar sorunu çerçevesinde örgütlendiğinden, hiçbir düşünce ızdırabı içermez. Sürekli kaybetme korkusu yaşar.” — Dücane Cündioğlu

Gelin ben size sağ ve sol dışından bir pencere açayım. Hikmet ehli kimseler demişlerdir ki, üç şeyden üç şey çıkar. Bunlar şöyledir:

Kanaat zenginlik getirir.
Zahmete ve meşakkate katlanmanın sonu rahatlıktır.
Temiz kalpli olmak ise insanı muradına erdirir.

Alın basamaklardan birisini, yürüyün gidin.

Sağlıcakla…

, ,

Yorum Yaz