Hira’dan Bakış

Cts, Mar 17, 2012

Kâbenâme

Mekke.
Nasıl bakarsan öyle görürsün.
Neye bakarsan onu görürsün.
Ne ararsan onu.

Dik yamaçların, vadilerin, gökdelenlerin, her yeri kaplayan otellerin, kalabalığın, ticaretin, Doğulu umarsızlığın, müslümanca önyargıların, çokça bilgisizliğin ortasında Kâbe… Tevazûu zıddına gönüllerde dal budak salan mabed. Herkesin tasavvurundaki Kâbe farklı, herkesin gördüğü ile dokunduğu, hissettiği ile tattığı fersah fersah uzak birbirine.

Kâbe.

Şüphesiz insanlar için kurulan ilk mabed, Mekke’deki çok mübarek ve bütün âlemlere hidayet kaynağı olan Beyt (Kabe)dir. 3:96

Öyleyse buraya tıpkı Allah Rasulü’nün baktığı gibi bakmalı. Biraz çekilin geriye. Azıcık uzaklaşın, tekmil görebilmek için uzaklaşın. Geriye. İşte Hira. İşte Allah Rasulü’nün her şeyden uzaklaşarak Rabbine yaklaşmaya çalıştığı yer. Bir sünnet sana. İhtiyar edin. Bütün kalabalığı, şatafatı, sair binaları görmeden bak Hira’dan… Allah’ın ayetleriyle bak Kâbe’ye:

2:125 – Biz ta o zaman bu Beyt’i, insanlar için bir sevap kazanma ve bir güven yeri kıldık. Siz de Makam-ı İbrahim’den kendinize bir namazgah edinin. Ayrıca İbrahim ile İsmail’e şöyle ahid verdik: “Beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun!”

22:26 – Bir zamanlar Kâbe’nin yerini İbrahim’e şu şekilde hazırlamıştık: Sakın bana hiçbir şeyi ortak koşma; tavaf edenler, orada (kıyama) duranlar, ruku edenler ve secdeye varanlar için evimi tertemiz et.

3:97 – Onda apaçık deliller, İbrahim’in makamı vardır. Oraya giren güvene erer. Ona bir yol bulabilenlerin Beyt’i haccetmesi Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse, şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağni (kimseye muhtaç değil, her şey ona muhtaç)dir.

5:97 – Allah, Kâbe’yi, o Beyt-i haram’ı, haram ayı, kurbanı ve (kurbanlardaki) gerdanlıkları insanlar için bir nizam kıldı. Bu, Allah’ın göklerde ve yerde olan herşeyi bildiğini ve Allah’ın herşeyi hakkıyle bilici olduğunu sizin de bilmeniz içindir.

Hira’dan baktığın Kâbe ile gönlüne koyduğun Kâbe’ye iyi sahip ol.
Hirasız Kâbe bulunmaz.

, ,

Yorum Yaz