Müstakil Olarak Uzun Hasan (Semerci)

Paz, Oca 23, 2011

100 Türk Büyüğü

Tarihi evraklardaki ilk kayıtlı ismi; Uzun İmam. Müstakil olarak “Uzun”, “Güney Müftüsü” veya “ Fetva Makamı” olarak da isimlendirilir. Depar’a ilk ihanet edenlerin başını çektiği için, “Baba” olarak en önce o sıfatlandı. Mevlana torunlarından. Sema etmeyi ve ney üflemeyi bilmese de “Konyalı” yaftasını her fırsatta onurla taşıdı. İki istikamette seyr ü sefer eylemeyi her daim layıkıyla yerine getirdi. Aydınlık ve Kadınhanı. Sıkça saçlarının yağlanması ile maruf. Başını kuma sokmayıp daima adresi ve yeri bilinenler sınıfından. O’nu arayanlar, bir kaç telefon trafiğinden sonra kolayca bulabilirler.

Her ne kadar Konya İlahiyat yolunu arşınladıysa da Eğitim- Öğretim macerasının en renkli ve en heyecanlı günlerini Sayha okulunda yaşadı. Kolay kolay kimseye eyvallah etmemeyi, çabucak kızıp aynı çabuklukta yelken indirerek durumu kontrol altına almayı iyi bilenlerden. Halkla ilişkileri daima mutedil, referansları hep olumlu ve verimlidir.

Hayatta doğruluk ve sadakatten ayrılmayan Uzun, 6 ay hesabıyla gittiği Kısa Dönem Askerlik macerasını 9 ay 1 hafta bakiyesi ile tamamladı. 3 ay Devlet-i Aliye’den ekstra zabt-ı rabt altına alınmasına ses-soluk çıkarmadı ama kan vermek suçundan mahkemelere düçar kalması ve cezalandırılması onun için kadayifin kaymaklısı oldu.

Şimdilerde eğitim camiasının fedakar ve cefakar bir neferi… Uzun Hasan yıllardır evli ve dört çocuk babası. Boyu hâlâ uzun. Allah ömrünü de uzun ve hayırlı etsin…

Yorum Yaz