Özgür Yürüyüş

Paz, Şub 20, 2011

Kuyu

Kralların gittikçe daha derine inen, indikçe mukavemetten ısrara ve ısrardan inada sürüklenen “güç bende” ilkeleri var. “Ben Kralım” enaniyeti ile “kendisi olmadan batacak ülkeler, yıkılacak medeniyetler, sefil olacak halklar” görüyorlar rüyalarında. Kral olmakla insan olmak arasına çekilen kalın çizgiler kibrin kör çizgilerinden başka ne olabilir? “Büyüklenme padişahım senden büyük Allah var” serlevhası, inat ve ısrarla ve mutlak gerektikçe gözlerine sokulamadığı için protokolun, “söyle ayna benden güçlü kim var” saflığı ile duymak istedikleri cevapları alan ve şişen ve bir tökezlemede balonları patlayan iktidarlar asıl iktidar sahibinin Allah olduğunu meydanlar vasıtasıyla yeniden hatırladılar.

Bir farkla, karşılarındakini halk değil isyankar bir zümre, suçlular, hainler olarak görerek hatırladılar. Baştan yanlış çıkılan bir yol gibi. Baştan yalan ve yanlış, baştan art niyetli, baştan kirli dimağ… Halktan uzaklık akıldan da uzaklık oldu. Cezayir, Mısır, Libya, Yemen ve Ürdün ve Suriye ve Bahreyn ve… Halkların ezilmişlikleri üzerinde duran iktidarlar. Bu başlangıç bir mecraya akıyor. Halka sıkılan kurşun da olsa, üzerlerinden geçen tanklar da olsa kandırılmışlık, aldatılmışlık, hor ve hakir görülmüşlük, insani olandan ayrıştırılmış intikamın en hızlısını ve en acısını alır. Halkların kanlarından ve canlarından başka meydanlara serdikleri başka güçleri yoksa kudret halka geçmiş demektir. Halklar bir “mübarek” isyana ölümle kalkışabiliyorlarsa zorbaların ardına sığınacakları sarayları kuma, kaleleri tuza tebdildir. Ayan beyandır. Ateş yanmaktadır.

Lakin bu dünya sisteminin lordları tarafından organize edilen bir süreçse ve mesela 30 – 35 sene geriye gidilerek manzaraya bakılsa yine mesela bugünün malum zorbaları o günün senaristleri tarafından bu makamlarına getirilmişse, aynı eller yeni bir senaryo gereği “kullanıp atma” prensibini uygulamaya koymuşsa…

Ben halkların isyanındaki berraklığa sığınmak istiyorum. Ölmeyi göze alan ve ölebilen insanların kanları bütün senaryoları bertaraf edecek güce mutlak sahiptir.

Yorum Yaz