Özgürlükten Kaçış

Cum, Tem 16, 2010

Puslu Kıtalar

Terk etmek nedir?
Ne terk edilmeye değerdir?
Mesela okul. Şehrimiz. Hatıralar. Kişiler…

Özgürlük düşüncesi damarlarda zonklamaya başladıkça beride kalanların ne önemi olabilir ki?
Hangi ev “bizim”le baki kalacak?
Hangi kesik hikaye?
Hangi dar yol?

Keşke , keşke düşünceden düşünceye, şehirden şehire ve ülkeden ülkeye göçsem dediğiniz olmuyor mu?
Ah keşke!…

Hermann Hesse, o ezeli gezgin, o gönüllü sürgün, bir denemesinde şöyle diyor: “Yeni bir eve taşınmak, yalnızca yeni bir şeye başlamak değil, eski bir şeyi terk etmek de demektir.

Yeni bir eve taşınamayan biz bahtsız sakinler ve sabit ayaklar ancak evin odaları arasında renk ve dizayn bocalamaları ile daha dar kalıplara sokuyoruz ruhumuzu.

Doğduğum evi hiç bilmem. Şehrin varoşlarında salınan sıska bedenli çocukluğumun da pek ayna yanı yoktur. “Benim deli köşem” buyurduğu gibi Sezai Karakoç, bulutlara baktığımız sokaklar, önce toprak, sonra parke taşlı, sonra asfalt caddelerimiz benim deli köşelerimden başka bir renk bürünemedi. Yağmura saçak altından eşlik ettim, Leyla’yı karanlık bildim, leyl kıldım kendime, ödüm koptu genişleyen ve arabalarıyla üzerime abanan caddelerde dalgın yürümekten.

Filmlerde gittim uzağa. Siyam balığı sandım kendimi. ”Başkalarının aşkı ile başlıyor hayatımız” sanırım ben için yazıldı. Baş döndü.
Dünya döndü.
Ben döndüm.
Gittiğim şehirlerden hep daha kavi, daha müptela döndüm şehrime. Yıldızlı gök her yerde aynı değildi. Yalınlık usandırdı beni ve “haydi ganimete…” naralarına kös kös bakakaldım.
Yaban.

Dilim buruk. Seferi sayılmam için şartları zorlamak şanına düşkün değilim. İkindi gölgesinde ağız ve yürek savm kekreliğinde, sırtımı kalın bir sütuna vererek mısrasız şiirler, hükümsüz satırlar, ağyarsız yatsılar ve illa göğe çevrili baş ile kuşlara bakmak kâfidir.

Ölünce neleri terk etmeyeceğiz?
Demek ki ölüm, özgürlük düşüncesini damarlarımıza zerk eden tabiptir.
Ya da şöyle söylemeli: Aslında özgürlük düşüncesi diye bir şey yoktur.
İnanmıyor musunuz?
Göğe bakın.
Nedir özgürlük, gökte yazıyor.
Haydi bir daha bakın.
Bir daha.

, ,

2 Responses to “Özgürlükten Kaçış”

  1. sayhadan Diyor ki:

    Sayın çınar sıkı bir takipçiniz yazılarınızın müptelası bir kardeşinizim eserlerinizi izinsiz farklı platformlarda paylaşıyorum..Hernekadar paylaştığım he yerde isminizi zikrediyor ve size dua ediyor olsamda helallik almak istedim..Eğer rahatsızlık duyuyorsanız ve yazılarınızın paylaşılmamasını isterseniz buna elbette saygı duyar ve sadece yürğinizden dökülenleri okumala yetinirim…ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN YÜREĞİNİZDEKİLERE İYİ BAKIN. VESSELAM!!

    Cevapla


Yorum Yaz