Vakti kuşatan Allah

Cum, Eyl 23, 2011

Hû’ya Gider

Vakti kuşatmış Allah… Belli vakit dilimleri emretmiş bizlere. O’nu daha bir anmamız, daha bir dünyadan sıyrılmamız için… Bütün vakitler önemlidir de mesela sabah namazı ve yatsı namazı şeytanın en çok nefsimizi ağırlaştırdığı vakte denk gelir… Güne galip başlamaktır namazı vaktinde kılmak… Gün boyu içimizi sızlatan bir acıya düşmektir günün doğuşuna şahit olamamak…

Her namazı vaktinde kılmayı nasip etsin Allah…
Hele sabah namazını, sabahı…

Güzellik burada işte. yalnızsın ve namaz kılıyorsun…
Meleklerin seyrettiği bir namaz.. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit; rûkua gidiyorsunuz melekler şahit; secde anındasınız yine melekler şahit.

Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar, belli vakitlerde namaz kıl, özellikle de sabah namazını. Çünkü sabah namazında gece ve gündüz melekleri hazır bulunur (şahit olurlar). (İsra Sûresi, 78)

Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (sav), bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır. “Sabah namazını kılan kimse Allah’ın himayesindedir. Dikkat et, ey Âdemoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin.” (Müslim, Mesâcid 261-262)

Allah’ın himayesi altında bulunmak, dünyada ve ahirette O’nun koruma ve teminatı altında olmak demektir. Himaye olunanın da, himaye edene karşı sorumlulukları vardır. Allah’a verdiği sözleri yerine getirmesi, kulluk vazifesinin gereği olan davranışlarda bulunması, aksi takdirde bu konuda hesaba çekileceği Peygamberimiz tarafından hatırlatılmıştır.

Zaman buz zerreciği. Eriyip gidiyor. Uzatmadığımız el, secdeye koymadığımız baş, eğmediğimiz beden için üzerimizde zamanın hükmü tecelli ediyor. İstesek de istemesek de. Vakti kuşatan Allah. Zamana yeminler eden Allah. Geceye ve gündüze, doğuya ve batıya, yeryüzüne ve göklere rağmen bu ne gaflet…

Sabah namazı tutsun ellerimizi.

Yorum Yaz