Vesvese

Çar, Ağu 24, 2011

Kuyu

Akşam iftar üzerine yediğim karpuzlar, arada yuvarladığım dolu dolu sular ve yetmez gibi tek şekerli beş bardak çay ile bidonlaşan gövdemi ıslah edip idman vermek için hoca efendi tam da “Hayyealel salah” derken bir koşu çabuk yanından abdest ile tekbire yetiştim.

Hoca fatihadan zammı sureye geçmeden derin alınan nefesler sakinleşmeye, güm güm atan kalp tek güme düşmeye başladı. Bu camileri ne diye yukarı yaparlar, niçin bir sürü basamak çıkmak zorunda bırakırlar insanları anlamış değilim. Düz ayak inşa etsenize birader. Yaşlısı var, hastası var… Neyse Allah’tan cami ferah ve cemaat az. Öyle ya Ramazanın yarısını devirdik artık bir de Kadir Gecesinde dolar cemaat sonra ver elini gelecek seneye. Allah bereket versin iki saf cemaat var. Daha ne ister imam efendi. Zaten sesinin tonuna bakarsan keyifli, vaziyetten memnun. Arada bir coşuyor bile. Eyi maşallah…

O da ne? Müezzinliği vermişler bir bebeye. Ya hu yapmayın kardeşim, yok mu bir adam gibi adam. Şöyle tok sesli. Ne bu ya?

Oooo hocam maşallah, keyiflisin dedik ya ne iş daha yatsının farzını bile üç kısacık ayetle kıldırdın. Teravihte uçuşa geçeceğiz demektir bu. Aman bağlayalım emniyet kemerlerini. “Sallu ala resulüne Muhammed…” teravihe niyet. Allahu Ekber. Al bir daha Allahu ekber. Ne oldu lan hızlı tren mi geçti? Bir daha Allahu ekber… Ben sübhanekeyi bitirmeden hoca rükudan kalkıyor. Hoca hoca, nefes hoca… Ne okuyor bu adam bu kadar hızlı. Kimler kovalıyor, kime kaçıyor. Allahu ekber, Allahu ekber… Aman adam, Elemtereden aşağısı ile kıldırıyorsun namazı dur hele, nefes… Allahu ekber. Demek öyle görürsün kim hızlı bak bakayım şimdi sen? Noldu geçtim değil mi seni? Köftehor hoca kimle yarışıyorsun sen?

O da ne? Önümdeki adamın pantolon etiketini, gömleğinin desenini filan ezberlemiştim ama bu çoraplarda ne yazıyor? Fesubhanallah… Ya hu bir çorapta bu kadar yazı olur mu? Hem de tabanında. İskandinav ülkelerinin topçu isimleri gibi bir şey bu. Çonasanakrt… Yok ya hu böyle değildir. Böyle çorap markası mı olur. Allahu Ekber. Diğer rekât yakalarım nasılsa. Canaksanruh… E yuh, olmadı yine… Beyaz çoraba bu kadar uzun siyah yazı yazan bir firma kesin mühim firmadır. Allahu Ekber…

Bak güzel kardeşim yanındaki makbul giyiyor, diğeri mısırlı, daha diğeri arsen… Ya hu sen neden böyle bir şey almadın. İnsan aldığı çorabın altında ne yazıyor, okunabiliyor mu, ümmeti Muhammed’e keder olmasın diye düşünmez mi kardeşim? Bu ne iş ya hu? Allahu ekber… Hoca dur bir nefes okuyayım şunu ya hu. Allahu Ekber. Ulan hoca seni de döveceğim böyle çorap giydi diye şu köftehor adamı da döveceğim, görürsünüz. Hey!..

Sallu ala rasulüna muhammed, Vitre niyet…

Ne zaman bitti lan teravih. Vay anam vay, sırttaki tere bak. Çorabın markasını da alamadık iyi mi? Başka yer yok gibi geldik şu karışık markalı adamın arkasında durduk namaza. Namazı da fesada verdik Rabbim, sen kabul eyle… Maç noldu acaba? Yarın Pazar, sahura kadar oturup ikindiye kadar yatayım da rahat bir oruç tutayım, Allahu ekber… Ala rasulüna salavat…

Allah kabul etsin, haydi bana müsaade. Bu namaz iyi oldu canım. Acayip rahatladım. Al sana spor. Bunu sıkça yapmalı. Hatta ramazan sonrasında da kılmalı teravihi. Allahu ekber. Aman bittiydi değil mi? Amin. Amin. Amin.

Yorum Yaz