Waterloo’da Kirlenen Bilgi

Cum, May 7, 2010

Gelişi Güzel

Waterloo’da İngilizler tarafından apoletleri sökülüyor Napolyon’un. Tam bir bozgun yaşıyor Fransa’nın küstah ve cesur adamı. Kızgın toprak kayıyor ayaklarının altından. Koskoca İmparatorun son savaşını yazıyor tarih. Ve ekliyor: “Öncelikle İngiliz ordusuyla karşılaşan Napolyon, üstün görünürken süvari birliklerinin yanlış bir manevrayla hemen hemen savaşı İngilizlerin lehine çevirmiş, en sonra Almanların yetişmesi Fransızların yenilgisini bozguna dönüştürmüş ve savaş hemen hemen tüm Fransız ordusunun imhası ya da esaretiyle sonuçlanmıştır.”

Wellington Dükü Mareşal Arthur Wellesley muzaffer bir kumandan edasına bürünmüştür artık. Silip süpürdüğü Fransız ordusu ve İmparator’u şanına şan katmaktadır; unvanlarına unvan… “Waterloo’da Bir Dişi Kedi” elbet yazılası değildir o zamanlar ama hem “Güvercin Gerdanlığı” yazılıp üzerinden asırlar geçmiştir hem de efsanelerin masum kuşu makamından sıyrılan güvercin, sadakat ve emanet hassasiyeti ile şarkılara konu olmaktan çıkarak yolu gözlenen haber kaynağı olmuştur. Nathan Rothschild’e Napolyon’un mağlubiyetini kan ter içerisinde ulaştıran güvercin, insanların “yalan” ve “tezgah” ikilemesi üzerinden neler yapabildiklerini gördüğünde şüphesin küçük dilini yutuvermiştir.

Rothschild güvercinin haberine göre hareket etti. Napolyon’un bozgununu herkesten önce haber aldı ama Fransızların büyük bir zafer kazandığı söylentisini yaydı sermaye piyasasına. Güvercin şaşkın. İngiltere’ye ait ne varsa bir anda borsaya döktü. Neredeyse yok pahasına. Neredeyse lanetli sözler arasında. Bir anda herkes onu taklit etti. Yenildi sandıkları taraf tez elden çıkarılmalıydı. Para, bono, hisse senedi… İngiltere dibe vurdu ve o andan itibaren Rothschild alıma başladı. Neredeyse yok pahasına aldı her şeyi. Kazanan asıl Rothschild oldu. Kaybeden hem Fransa oldu hem İngiltere.

Birkaç yıl sonra, on dokuzuncu asrın ortalarında, uluslararası haber ajansları ortaya çıktılar: Havas, Reuter, Associated Press…

Güvercinler, getirdiklerinden habersiz, tehlikeleri bertaraf ederek kan ter içerisinde geliyorlar.

Bugün de…

Mesela Associated Press (AP), Ajansın bugün 242 bürosu vardır ve haberlerini 121 farklı ülkedeki abonelerine aktarmaktadır.

Yalnızca 2005 yılında, AP haberlerini tüm Dünya’da 1.700 gazete ve 5.000’in üzerinde TV ve radyo kullanmıştır. Ajansın fotoğraf arşivi 10 Milyon’dan fazla fotoğraf ve resim içermektedir.

Körfez İşgali sırasında özellikle CNN’in kullandığı petrole bulanmış kuşu hatırlıyor musunuz? Hani körfez, Saddam, caniler seremonisi ile gözümüze sokulan resmi; Norveç açıklarında bir enstantane bilgisini bir başka güvercin aylar sonra vermişti biz körler ve sağırlar topluluğuna…

Ne kadar güvercin var semada!…

Ne çok bilgi kirliliği.

Ve Rothschild’ler…

, ,

Yorum Yaz