İki Ülke Yavruladım

Per, Tem 1, 2010

Puslu Kıtalar

Canım sıkkındı. Kakoloji üzerine kafa yormuş, netice alamamıştım. Uyumayı denedim, olmadı. Hain ve memleket düşmanları ile işbirliği halindeki bir sineğin sinsi muhasarası altında kalmıştım. Gözümü intikam ateşi bürüdü. İntikam, dedim. Hemen, dostlarım tarafından büyük addedilen lakin bence pek küçük – şimdilik – çalışma masamın başına geçtim. Önümde hep açık, daima açık ve elbet açık Ortadoğu haritası. Gözlerimi sımsıkı kapattım. İşaret parmağımı rastgele gezdirdim harita üzerinde. Biraz daha. Az daha. Daha. Durdum. Kehribar tespih nezaketinde durdu işaret parmağım. Sanki bir kuş varmış da ürkecekmiş endişesi ile açtım gözlerimi. Yaşasın kuş kaçmamıştı. İşte yine becermiştim. Ne büyüktüm. İşaret parmağımın üzerinde kostaklıca durduğu yere baktım. Manzara şu idi:

Dicle ve Fırat nehirleri tarafından kucaklanan topraklar.
Osmanlı teri ve vicdanı kurumamış daha.
Kadim tarihin nabzının attığı coğrafya.

Hemen sınırlarını çevirdim ve boşta gezen Kral Faysal için biçilmiş kaftan olacağına emin olduğum bu yer için “Irak” adını münasip gördüm. Kral Faysal toprak, halk, komşu, düşman bir anda hepsine birden sahip oluverdi. Nihayetinde benim için sınırları çizmek o kadar müşkil değildi. Mağlup Osmanlı’dan istediğim kadar toprak, biraz Suriye’den, biraz İran’dan, al sana Irak… Akabinde halkı da hoşnud etmek için içi boş ve aslında tamamen göz boyamaya yönelik bir referandum: % 90 Evet. Halk dediğin böyle olur canım. Ama marifet her zaman sandığı sayandadır ki bunu hiç ihmal etmem.

Kral Faysal ülke sahibi olunca bir küçük meselemiz daha kalıyordu. Prens Abdullah. Ne çok severim bu prensleri. Baktım, Filistin için çok hem de çok toprak kalmış. Enlemesine, boylamasına tertip ve nizam ile yakışıklandırdım Filistin’i. A…, yeni bir ülke daha yavrulamışım: Ben adını “Ürdün” verdim, Allah ömrünü uzun versin. Gel bakalım Prens Abdullahçığım. Burası da senin ülken. Fransız kardeşlerimin Lübnan’ı ile iyi geçinesin, Irak’a kem gözle bakmayasın, biz sana ilham veririz endişeye kapılmayasın. Hem siz değil misiniz ki giderleriniz Lawrence biraderin tavsiye ve telkinleri ile senelerdir Britanya bütçesinden karşılanan ailecik. Aman hesabı keleğe getirmeyesiniz. Kılıca gelirsiniz sonra.

Irak ve Ürdün’ün doğum evraklarını Kahire’deki Semiramis otelde müttefiklerimiz ile imzaladım ve piramitler arasında gezintiye çıktım.

Hayırlı ola.

… / …

One Response to “İki Ülke Yavruladım”

  1. Yavuz Selim Diyor ki:

    Bu kadar…
    Geovanni Papini’den Gog okuyoruz sanki efendim. Teşekkürler.

    Cevapla


Yorum Yaz