Kâşif ve …

Pts, Nis 2, 2018

Gelişi Güzel

Çin kaynaklarına göre Zheng He 300’den fazla gemiden oluşan 7 filoyu kumanda etmekteydi. Bazı gemileri 120 metre uzunlukta. Toplamda komutasında yaklaşık 30.000 adamı vardı. Bazı tarihçiler tarafından ve yakın zamanlarda hazırlanmış bir National Geographic makalesinde Denizci Sinbad efsanesinin ve Bin Bir Gece Masalları’nda bulunan Denizci Sinbad’ın Yedi Seyahati masalının kaynağının Zheng olduğu ortaya atılmıştır. Ortaya atılan daha çok fazla şey var. Mesela gemi direklerinin bir ormanı andırması. Mesela gemilerin ortasında birçok seyyar yüzen bahçenin varlığı. Kolomb’a ufuk açmış olması. Sayısız krallıktan hesapsız ganimetler ve bilgiler elde etmesi… Burası soluklanma mekanı. Zheng He’nin de katkılarıyla Çin İmparatorunun kütüphanesi paha biçilmez bir hazinedir. Okyanus’a tam yedi kez sefer düzenlemiş Zheng He. Ne yağmalamış, ne de katliam yapmış. Müslüman yürekli bir kaşif olarak dünyanın bilgilerini taaccüp ile bağrına basmış, her gittiği yerin farklı özelliklerini öğrenmiş ve asla kan dökmemiş ve kat’a Batılı kaşiflerin lekelediği ilim arzusunu elden bırakmamış. Amerika’yı kimin keşfettiği önemli değil. Kâşif bu keşif karşısında nasıl duruyor bu önemli. Kan mı dolduruyor gözlerini, tecessüs mü? Altın mı, kitap mı? Esir mi, bilgi mi? Hıyanet mi, emanet mi?

Kolomb’a bakınız. Kolomb ikinci kez okyanusa açıldı. Gemileri 1494 yılı Temmuzunun ortalarında Küba’nın bir koyuna demirledi. Amiral, Çin’de olduklarına dair bir belge kaleme aldırdı. Mürettebatın da böyle düşündüğü kayıtlara geçildi; bunun aksini söyleyen yüz kırbaç ve on bin maravediyle cezalandırılacak, ayrıca dili kesilecekti.

İmza atmayı bilen denizciler hemen orada belgeyi imzaladılar.

Siz olsanız ne yapardınız?

Hiçbir şeye karşılık her şeylerini veren Yerliler şimdi soruyor: Suçumuz ne?

, , ,

3 Responses to “Kâşif ve …”

 1. Cabülka Diyor ki:

  Zheng He’nin Seferleri 1405-1433

  Zheng’in donanmasındaki gemiler kat ettikleri mesafeler kadar hayret vericiydi. Bazı kaynaklar görkemli baochuan’ın, yani hazine gemilerinin 120 metrelik güvertelerde dokuz direği olduğunu iddia ediyor. O döneme kadar yapılmış en büyük ahşap gemi olma özelliğini taşıyan bu gemilerin yanında Portekizli kâşif Vasco da Gama’nınkiler cüce gibi kalıyordu.

  1
  1405-1407
  317 gemi 27.870 kişi Donanma, Temmuz ayında, takas etmek üzere ipek, porselen ve baharatla Nanjing’den yola çıktı. Bu tam donanımlı “yüzer kent” Malakka Boğazı’nda korsanların üstesinden geldi ve Sumatra, Seylan ve Hindistan?a ulaştı.

  2
  1407-1409
  Donanma Sumatra, Hindistan ve diğer ülkelerden ilk seferle Çin’e gelen elçileri geri götürdü. Bu seferler Ming hanedanının Hint Okyanusu’ndaki ticari ilişkilerini sağlamlaştırdı.

  3
  1409-1411
  Donanmanın tek denizaşırı kara savaşı olan bu sefer, Müslüman Zheng’in sergilediği hoşgörü örneklerinden biri olarak bir Budist tapınağına hediyeler sunması açısından da dikkate değer.

  4
  1413-1415
  Hindistan’ın ötesine ve Umman Denizi’ne yapılan ilk seferden hemen sonra tahmini olarak 18 ülke Çin’e vergi ve elçi göndererek Ming imparatorunun kendi toprakları dışındaki nüfuzunu pekiştirdi.

  5
  1417-1419
  Zheng’in Hazine Donanması Arap Yarımadası’nı ve ilk kez Afrika’yı ziyaret etti. Aden’de sultan kendilerine zebra, aslan ve devekuşu gibi egzotik hediyeler sundu.

  6
  1421-1422
  Zheng He’nin donanması, elçileri, birkaç yıl kaldıktan sonra kendi ülkelerine gönderme ve diğer yüksek mevkili yabancı yetkilileri Çin’e getirme yoluyla, imparatorun mekik diplomasisini sürdürdü.

  7
  1431-1433
  Afrika’nın Svahili sahiline yapılan ve Mekke’ye ek bir yolculuğu da içeren son sefer, Çin’in altın keşifler çağı ve Zheng He’nin yaşamının sonu oldu. Zheng He’nin dönüş yolunda öldüğü ve cesedinin denize atıldığı tahmin ediliyor.

  Cevapla

 2. Halid Aslan Diyor ki:

  Kolomb ve Z. He gemisinin karşılaştırıldığı National Geographic görüntüleri kıyas imkanı sunuyor.

  http://www.youtube.com/watch?v=pzFq0Ivwz9g&feature=player_embedded

  Cevapla

 3. Abdulkadir E. Diyor ki:

  Zincirin en tehlikelisi zihne vurulmuş olanıdır… İnsanlara karşı olan kin, bilgiyi görecek gözleri de kapatmakta. Bunlara neden olan şey de korkudur… Yerlilerin suçu korkuları olmuş olabilir mi?

  Bu gezegende iyi bir şey yaptıysan cezaya mahkûmsundur.

  Cevapla


Yorum Yaz