Selam Üzerinize Olsun

Cum, Ağu 6, 2010

Hû’ya Gider

Kardeşliği emreder dinimiz; kayıtsız şartsız iman ederiz; çünkü Müslümanız.

Bayramlarımızın bayram olması için duaya açılır ellerimiz; çünkü Müslümanız.

Amin dediğini duyarız ağacın taşın; yürüyenin, duranın. Biz duyarız; çünkü Müslümanız.

Coğrafyalarda yel olur gezer yüreğimiz; güneşle mağripten maşrıka ulaşır; saba rüzgarlarıyla ummana taşarız. “El-Emin” gibi döneriz yüzümüzü kıbleye, ensar gibi kucaklarız muhacir kardeşlerimizi; çünkü Müslümanız.

“Ruhum sıkılmış ve olanca genişliğine rağmen koskoca yeryüzü başıma dar gelmiş” dememek için tevbe imbiklerinden süzülüp gece – gündüz, yaz – kış demeden tenine, memleketine, ahvaline, kimliğe bakmaksızın “kardeşlerimiz”le musafaya koşarız; çünkü Müslümanız.

Biz yürürüz yedi iklim dört bucak. Biz yürürüz daim ve muvaffak olacak mıyız, hangi deryalar ardımızdan kıyama duracak diye bakmayız. Biz işimize bakarız; çünkü Müslümanız.

Ben af ile emrolundum” diyen Nebi’nin Mekke’nin feth edildiği o kutlu günde, “Bugün siz, muaheze edilecek değilsiniz, gidiniz, hepiniz hürsünüz” muştusunu ebabillerle dünyanın dört bir yanına ulaştıran merhametin atar damarına muhabbetimiz ilanihayedir; çünkü Müslümanız.

Kötü hayallerden ve ihtiraslardan, tul-i emel ve arzulardan uzak dururuz; aldığımız nefes adetince, hayatın her anında, her zamanda, her mekanda Rabbimizin bizimle olduğunu, bizi koruduğunu, gözettiğini biliriz; Allah’a güvenip O’na dayanmayı, cesaret ve güven içinde olmayı O’ndan niyaz ederiz. Ruha sükûnet ve ferahlık veren O’dur iman ederiz; çünkü Müslümanız.

Mü’miniz, hayatımızın her safhasına Yaratıcımız ile irtibat halinde olmamız gerekliliğinden her işimizin önünde sonunda, bayramımızda sabırla imtihanımızda, evvelen ve saniyen dua ile rahmetle avuçlarımıza “selam” zerkeder, şükreder, hamd ederiz; çünkü Müslümanız.

Kurban da bir temizlenme, bir arınmadır ve Allah adına yapılan, Allah adıyla başlanılan ne varsa onlar ruhumuzda bir dinginlik, bir huzur, bir muhabbet kökü salar. Allah’ı her an ve her eylemimizle anarız; çünkü Müslümanız.

Allah’a kulluk etme durumunda olmayı anlayanlara selam ederiz; çünkü Müslümanız.

Gerek tek tek gerekse toptan Allah’ın rahmetine sığınmak için çabalayanlara selam ederiz; çünkü Müslümanız.

Uzak – yakın kardeşine ulaşmak için yola koyulanlara, onun bir sıkıntısını gidermek için koşturup duranlara, Allah adıyla işe başlayıp hayr ve hasenata sebep olanlara selam deriz; çünkü Müslümanız.

Yönünü kaybetmeyenlere, zorlaştırmayıp kolaylaştıranlara hem kendini, hem çevresini, hem de çevresinin ötesini düşünüp “emr” olduğumuz şeylerin güzelliğini, haklılığını yaşayan ve yaşatanlara “selam üzerinize olsun” deriz; çünkü Müslümanız.

Elhamdülillah…

Allahu ekber, Allahu ekber.
Lâ ilâhe illallahu v’Allahu ekber.
Allahu ekber ve lillahi’l-hamd.

Yorum Yaz