“Yığın” Olma veya Olmama

Pts, Eki 19, 2009

Kuyu

Neye, nereden ve nasıl başlayacağımız ilminden uzağız. Kuvvetli ve hakim rüzgarlarla galeyana gelen dalgaların önünde mukavemetsiz, iradesiz ve hatta cansız savrulmak alışkanlığımız mı oldu? Mevsimlere aldırmadan çıkıyoruz şehrin caddelerine. Betonarme yüreği var şehrin. Bizi katılaştıran, bizi ruhumuzun iklimlerinden uzaklaştıran bir virüsü barındırıyor alıp verdiğimiz havası.

Bir yerlerde vahim yanlışlık yapılıyor. Devlet meselesi kadar çıkmaz sokaklar var önümüzde. Öfkeye alıştığımız kadar elimize vurulup ekmeğimizin alınmasına da alışıyoruz. Amirlerimiz karşısında saygılı, çocuklarımız karşısında despot yaşamayı benimsedik. Ne bir cami avlusundaki cenaze ne televizyon ekranlarından haber edilip önümüze getirilen katliam görüntüleri kılımızı kıpırdatmıyor.

Küreselleşmeden önce de böyle mi yaşıyorduk?

Toplumsallaşıyoruz. Toplum mühendisleri tarafından programlanıyoruz anbean. Maksimum ve minimum tepki sınırlarımız ölçeklendiriliyor. Hangi olaya nasıl bir tepki vereceğimiz, göreceğimiz bir baskı üzerine kabımıza sığınıp nasıl sesimizi kısacağımız, tırnaklarımız sökülerek uysallaştırılacağımız tespit ediliyor, icraata konuyor. Toplum mühendisleri ve onların berisinde dünyanın yönetimini üstlenen sistemin lordları, sun’i gündemler, günübirlik eğlenceler, anlık tepkiler, dokunulma, dokunmama gibi ameliyelerle istedikleri, arzuladıkları bir “yığın” oluşturma çabalarını her gün, her an sürdürüyorlar. Zamlar bunun bir parçası, ekonomik darboğaz, eğitim sisteminin saçmalığı, değirmen görevi üstlenen okullar, 28 şubat benzeri uygulamalar, reklamlar, çocuklarımızın alışkanlıkları bunun bir parçası. Nasıl düşünmelerini istiyorsak öyle düşünüyoruz; ne düşünmemizi veya düşünmememizi arzu ediyorlarsa emirlerine gayri iradi uyuyoruz. Masal okumaya gerek yok, konuştuklarımızdan duygu ve düşünce dünyamıza varana dek kendimizi sıgaya çekerek bir kontrol edelim, hakikatı göreceğiz.

Tıkandığımız nokta tavırsızlığımız… Hiç bir şeye…

Bu bir yerden başlamak olamaz mı?

Neye, nereden  ve nasıl başlayacağımız ilminin basamağı karar vermek olsa gerekir mi?

, ,

One Response to ““Yığın” Olma veya Olmama”

  1. cihad meriç Diyor ki:

    Allah’tan en çok alimler korkar. Cahillerde Allah’tan gayrı gördüğü her şeyden korkar.
    Evet, iş gelip eğitim ve ilim konusuna dayanıyor.

    saygılar efendim.

    Cevapla


Yorum Yaz